Ingredients
-
5 ч.ч. тикванастъргана
-
1 и 2/3 ч.ч. захар
-
150 мл вода
-
4 бр. мандаринисокът и кората от мандарините
-
ванилия
-
1 ч.л. канела
-
50 мл олио+ малко за намазване
-
12 бр. кори за баница
-
пудра захарза поръсване
Directions
Едит: 2020-та година е и все още си го приготвям този тиквеник. Тази година за Бъдни вечер ще бъдем у мама и моя задача е да направя тикваник и зелник. Та ще се доверя отново на тази изпитана рецепта. Ако обичате тиквеник задължително трябва да опитате този. Много ми е любим и се е харесал на всеки, който го е опитал.
Тази година исках да направя някакъв тиквеник, който не съм опитвала досега. По принцип от известно време го правя сиропиран. Попаднах на една много интересна публикация на Йоли. Много ми хареса как изглежда тиквеника, който е показала, а и технологията ми се стори интересна защото е леко сиропиран. Довечера ще го опитаме, но на вид и ухание е невероятен. Аз го направих в постен вариант – с олио вместо масло и използвах само тиква, без сушени плодове и ядки. Предпочитам да ми е натурален вкуса на тиквата.
Голямо благодаря на Йоли, че е споделила тази чудесна рецепта. Тиквеникът изглежда изключително сочен.
- Бихте могли да намалите количеството на захарта ако не обичате толкова сладко.Адаптирано от тук.
Steps
1
Done
|
В тавичка (22 см при мен) се постила хартия за печене. В дълбок тиган или тенджерка се изсипват тиквата, олиото, водата, захарта, мандаринените сок и корички, канелата и ванилията и се оставят да се задушат за няколко минути. Фурната се загрява на 180 градуса. След като сместа е поизстинала се разпределя на 6 части като всяка се разпределя равномерно в края на корите и се завива на рулце след което на охлювче. Моите кори бяха фини и използвах по 2 за рулце. Намазва се с олио и се пъхва във фурната. Пече се докато добие златисто карамелен загар. Изважда се от фурната и се залива със сиропа от задушаването на тиквата. Връща се отново във фурната за няколко минути. |
2
Done
|